• Reducerat pris
Hundgård på en gård utomhus

Hundgård BAS 8,64 m² fyndvara -prototyp

6 989,00 kr
5 249,00 kr Spara 25%
Inkl. moms

Hundgårdspaket BAS som ger en yta på 8,64m² inklusive dörr.

Antal
  • Säker betalning med Svea Checkout Säker betalning med Svea Checkout
  • Lämnar vårt lager inom en vecka. Spårbar frakt Lämnar vårt lager inom en vecka. Spårbar frakt
  • 14 dagars returrätt enligt konsumentköplagen 14 dagars returrätt enligt konsumentköplagen
  • Handla nu - Betala i September! Erbjudande i kassan när du checkar ut Handla nu - Betala i September! Erbjudande i kassan när du checkar ut

ABAS hundgård BAS kännetecknas som alla våra produkter av hög kvalitet och säkerhet. Hundgården består av ett flexibelt panelsystem som kan designas till önskad form och storlek.

Ramen är tillverkad av 25x25mm fyrkantsprofil i stål som sedan är galvaniserad.Nätet är av 2,5mm tråd med 40x40mm maska som ger en bra säkerhet för de flesta hundtyper. Om annan form än rektangulär önskas kan man använda vårt unika hörnbeslag med vilket vinkeln steglöst kan ställas in mellan elementen. Dessa köps separat.  Nätet är monterat på yttersidan av fyrkantsprofilerna. Hörnbeslag och andra infästningar behövs inte på våra hundgårdar då konstruktionen är robust i sitt grundutförande.

Handtag och gångjärn är även de av premium kvalitet. För att undvika att våra dörrar ska kärva har vi valt att sätta en nylonbricka i vår gångjärnskonstruktion. Denna bricka minimerar friktion och säkerställer en tyst, kärv och krångelfri gång.

 Vid tillverkningsprocessen kvalitetssäkrar vi att svetsar och legering ska stå emot er hunds påverkan. Vi har även valt att varmförzinka delarna för att de ska stå emot svåra nötande väderförhållanden. Detta gör att ingenting kommer att lossna och skada er hund.

ABAS BAS hundgård är tillverkad för att ge de flesta hundraser en säker och trivsam miljö.Om ni har en större och/eller kraftigare hund kan ni välja hundgård från våran PRO serie för maximal säkerhet.

I de fallen man önskar en annan form än rektangulär kan man använda vårt unika steglösa vinkelbeslag som kan ställas in i valfri vinkel mellan elementen. Dessa köps separat. 

Dessa är sektioner som blivit över efter framtagande av våra hundgårdar, De kan ha olika dimensioner i ramarna och eller tråden i nätet, Dimensionerna är dock minst 25x25mm fyrkantprofil och minst 2,5mm tråd i nätet. produkterna är fortsatt varmgalvade för att motstå korrision. Med reservation för slutförsäljning ,Passa på att fynda!

Paketet består av

9st väggsektioner b1200mm x h1800mm artikelnummer 47191212

1st dörrsektion   b1200 x 1800mm   artikelnummer 47191202

Monteringspaket med bultar,muttrar och brickor.

Obs! träreglar som ligger i botten ingår inte

Registrera nytt konto

Har du redan ett konto?
Logga in istället eller Återställ lösenord